Licytacja komornicza działki: rawicki, gm. Miejska Górka, Konary


ARCHIWALNE

Cena wywoławcza:

107 556 zł

45,42 zł/m 2
2 368 m2
Organizator licytacji:
KOMORNIK
Termin: 2023-05-10

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Rawiczu Mikołaj Kobus Kancelaria Komornicza nr II w Rawiczu  podaje do publicznej wiadomości, że

w dniu 10-05-2023 r. o godz. 11:00 w kancelarii komornika pod adresem:
Rawicz 63-900,  ul. Wazów 10

odbędzie się w trybie ustalonym  w art. 1013-6 w zw. z art. 867 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc), pierwsza licytacja nieruchomości   stanowiącej:
prawo własności do nieruchomości gruntowej oznaczonej działką ewidencyjną nr 549/1 stanowiącej rolę, wody stojące o pow. 0,2368ha  położonej 
pod adresem: 63-910 Miejska Górka, Konary, dla której Sąd Rejonowy w Rawiczu IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze *******************
będącej  własnością osób fizycznych.

Opis nieruchomości:
Działka nr 549/1 usytuowana jest na terenie wiejskim miejscowości Konary w Gminie Miejska Górka. Działka posiada bezpośredni dostęp do drogi publicznej utwardzonej płytami betonowymi. Do nieruchomości doprowadzona jest instalacja elektryczna, wodociągowa. Na działce jest hydrofor do wody. W zasięgu jest instalacja gazowa i kanalizacja sanitarna, nieruchomość jest ogrodzona. Pow. działki 0,1568ha stanowi grunty orne, a powierzchnia 0,0800ha stanowi grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi. Nieruchomość wykorzystywana do celów rekreacyjnych. Na działce znajdują się obiekty małej architektury (drewniana altana, budynek gospodarczy z płyt), które nie przedstawiają wartości rynkowej. Na działce znajduje się staw o głębokości około 1m i nie jest zarybiony. Przez działkę przebiega linia niskiego napięcia. Na działce znajduje się około 180 sztuk nasadzeń typu: tuje, sosny, świerki, jodły oraz pojedyńcze drzewa i krzewy ozdobne (wiek nasadzeń 10-20lat). 
Przeznaczenie nieruchomości:
Działka nr 549/1 obręb Konary objęta jest Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego zatwierdzonym uchwałą nr XLIII/245/22 z dnia 29-06-2022r. , w którym jest przeznaczona pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny wód powierzchniowych.

Suma oszacowania wynosi 143 408,00 zł, 
zaś cena wywołania jest równa trzy czwarte sumy oszacowania i wynosi 107 556,00 zł.
rękojmia wynosi 14 340,80zł

Zgodnie z art. 867-1 § 1 kpc przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. 
 Rękojmię można wpłacić gotówką w kancelarii komornika lub na rachunek bankowy komornika:
PKO BP SA O/Rawicz 46 10203121 0000 6602 0018 4853
(wpływ na rachunek bankowy kancelarii musi nastąpić najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg).
Warunkiem udziału w licytacji jest złożenie rękojmi. 

Cała wylicytowana cena musi zostać złożona w gotówce bądź na powyższy rachunek bankowy komornika do dnia następnego po licytacji, z tym, że 1/5 (20%) wylicytowanej ceny (bez zaliczenia na nią uiszczonej rękojmi) winna zostać uiszczona niezwłocznie po ustaniu postąpień, co jest warunkiem udzielenia przybicia przez komornika. Licytant, który nie uiści natychmiast 1/5 ceny zostanie wykluczony z dalszej licytacji, która zostanie ponowiona niezwłocznie w tym samym miejscu i czasie.  Pozostałą część ceny nabycia należy uregulować w gotówce najpóźniej w dniu następującym po licytacji, w godzinach urzędowania kancelarii  od 7:30 do 15:30, bądź przelewem do końca tego dnia. We wszystkich podanych wyżej wypadkach za kwotę uiszczoną przelewem uważa się jej uznanie na rachunku bankowym komornika. Opieszały licytant, który nie dopełnił choćby jednego z powyższych warunków zapłaty ceny traci rękojmię. 

Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w  tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.

Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.

 Komornik Sądowy 
Mikołaj Kobus  

Pouczenie:
Zgodnie z art. 1013-6  § 1 kpc, jeżeli sprzedaż nieruchomości nie nastąpi w trybie sprzedaży z wolnej ręki, nieruchomość podlega sprzedaży w drodze licytacji, do której stosuje się przepisy o licytacji w egzekucji z ruchomości. O terminie licytacji komornik zawiadamia uczestników postępowania stosownie do art. 954 kpc.
Zgodnie z przepisem art. 976 § 1 kpc w zw. z art. 1013-6 § 1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.
W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.
Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu (art. 867-2 kpc w zw. z art. 1013-6 § 1 kpc).
W ciągu dwóch ostatnich tygodni przed licytacją wolno oglądać nieruchomość w dni powszednie od godz. 8.00 do godz. 15.00.
Zgodnie z art.  954 kpc
Obwieszczenie o licytacji doręcza się:
1) uczestnikom postępowania;
2) organowi gminy, urzędowi skarbowemu miejsca położenia nieruchomości oraz organom ubezpieczeń społecznych z wezwaniem, aby najpóźniej w terminie licytacji zgłosiły zestawienie podatków i innych danin publicznych, należnych do dnia licytacji.
Zgodnie z art.  867-1 kpc
§  1. Przystępujący do przetargu jest obowiązany złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg. Rękojmi nie składa się, jeżeli suma oszacowania jest niższa niż pięć tysięcy złotych.
§  2. Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
§  3. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
§  4. Rękojmi nie składa wierzyciel przystępujący do przetargu, któremu przysługuje wierzytelność o wartości nie niższej od wysokości rękojmi i jeżeli do tej wysokości jego wierzytelność oraz prawa korzystające z pierwszeństwa przed tą wierzytelnością znajdują pokrycie w cenie wywołania. Jeżeli wartość wierzytelności jest niższa od wysokości rękojmi albo znajduje tylko częściowe pokrycie w cenie wywołania, wysokość rękojmi obniża się - w pierwszym przypadku do różnicy między pełną rękojmią a wartością wierzytelności, w drugim przypadku - do części wartości wierzytelności niepokrytej w cenie wywołania.
Zgodnie z art.  867-2 kpc
§  1. Licytacja odbywa się publicznie.
§  2. W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji.
§  3. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.
§  4. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu.
Zgodnie z art.  871 kpc
Nabywca jest obowiązany zapłacić cenę nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia. Gdy jednak cena nabycia przewyższa pięćset złotych, obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast jednej piątej ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu po dniu albo dniach wolnych od pracy.
Art. 872.kpc § 1. Nabywca, który w przepisanym terminie nie uiści ceny w całości lub części, traci prawa wynikające z przybicia. 
§ 2. Jeżeli nabywca nie uiści w terminie sumy przypadającej do zapłaty natychmiast przy udzieleniu przybicia, komornik wznowi niezwłocznie przetarg tych samych ruchomości, rozpoczynając od ceny wywołania, przy czym opieszały nabywca nie może nadal uczestniczyć w licytacji. W razie niezapłacenia w terminie reszty ceny płatnej dnia następnego po licytacji, będzie wyznaczona ponowna licytacja na warunkach pierwszej. 
§ 3. Od nabywcy zwolnionego z obowiązku wpłacenia rękojmi, który nie dopełnił obowiązku zapłaty ceny lub jej części w przepisanym terminie, komornik ściąga sumę odpowiadającą jednej dziesiątej sumy oszacowania. Na sumę ścią-ganą przez komornika zalicza się kwoty wpłacone przez nabywcę. 
§ 4. Z sumy ściągniętej od nabywcy pokrywa się koszty związane z licytacją. Nadwyżkę należy wpłacić do kasy sądowej na rzecz Skarbu Państwa. 
Art. 873.kpc O ściągnięciu od nabywcy należności według artykułu poprzedzającego orzeka sąd. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie 
Art. 870.kpc § 1. Wierzyciel lub dłużnik mogą zaskarżyć udzielenie przybicia w razie naruszenia przepisów o publicznym charakterze licytacji, o najniższej cenie nabycia i o wyłączeniu od udziału w przetargu. Skarga powinna być zgłoszona do protokołu licytacji. Nie ma skargi na udzielenie przybicia ruchomości ulegających szybkiemu zepsuciu. 
§ 2. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. 
§ 3. Jeżeli w ciągu dwóch tygodni skarga nie zostanie rozstrzygnięta, nabywca może w ciągu dalszego tygodnia zrzec się nabycia ruchomości i odebrać zapłaconą sumę. 
§ 4. Gdy nabywca skorzysta z uprawnienia przewidzianego w paragrafie poprzedzającym albo gdy sąd odmówi przybicia, licytacja będzie uznana za niedoszłą do skutku. 
Art. 1000. § 1 k.p.c. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji. (...) § 3. Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia. 
Art. 1002 k.p.c. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika wynikające ze stosunku najmu i dzierżawy stosownie do przepisów prawa normujących te stosunki w wypadku zbycia rzeczy wynajętej lub wydzierżawionej. W przypadku gdy umowa najmu lub dzierżawy nieruchomości zawarta była na czas oznaczony dłuższy niż dwa lata, nabywca może wypowiedzieć tę umowę, w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, z zachowaniem rocznego terminu wypowiedzenia, o ile umowa nie przewiduje terminu krótszego, chociażby umowa została zawarta z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy lub dzierżawcy wydana.

Prawomocne postanowienie sądu o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę. Orzeczenie to wywołuje takie same skutki prawne jak czynność prawna wymieniona w art. 1 ust.1 pkt.1 lit.a Ustawy z dnia 09 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Za datę dokonania czynności cywiloprawnej należy zatem przyjąć datę uprawomocnienia się postanowienia przysądzającego własność nieruchomości.

Zgodnie z treścią przepisu art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego na czynności komornika przysługuje skarga, którą wnosi się do komornika sądowego. Skargę można wnieść w terminie tygodnia od daty zawiadomienia o dokonaniu czynności. Skarga nie przysługuje na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług (art. 767 § 11 kpc).  Skarga na czynność komornika powinna czynić zadość wymaganiom pisma procesowego oraz określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano, jak również wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem oraz podlega opłacie sądowej w kwocie 50 zł.

Komornik Sądowy

Mikołaj Kobus

Kategoria

Aktualne obwieszczenia dostępne są dla użytkowników PRO przeszukiwarki
portali nieruchomości Adradar


Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.


Licytacja to doskonała okazja do nabycia działki poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką nieruchomość może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem.