Przetarg na działkę: Szczecin, Dębogórska
ARCHIWALNE
Cena wywoławcza:
4 100 000 zł
861 zł/m 2
4 760 m2
Organizator
przetargu:
Urząd Miasta Szczecin
Pozostałe przetargi tego organizatora
Urząd Miasta Szczecin
Pozostałe przetargi tego organizatora
Termin: 2023-10-05
OGŁOSZENIE
PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN
z dnia 14 lipca 2023 r.
o przetargu ustnym nieograniczonym na sprzedaż nieruchomości położonej w Szczecinie przy ulicy Dębogórskiej 31 - 33, działka 47, obręb 3031
będącej własnością Gminy Miasto Szczecin.
Adres: Szczecin, ulica Dębogórska 31 - 33
Numer obrębu: 3031
Numer działki: 47
Numer księgi wieczystej: *******************
Powierzchnia w m2: 4760
Opis nieruchomości: Nieruchomość gruntowa zabudowana
Przeznaczenie nieruchomości i sposób jej zagospodarowania: Zabudowa usługowa, dopuszcza się zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.
Sposób zagospodarowania – zgodny z przeznaczeniem
Cena wywoławcza nieruchomości netto w zł:: 4 100 000,00 zł
(cztery miliony sto tysięcy złotych, 00/100)
Wadium w zł: 410 000,00 zł
(czterysta dziesięć tysięcy złotych, 00/100)
1. PRZETARG ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 05.10.2023 r. O GODZ. 10:00 w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, pl. Armii Krajowej 1, sala obrad Rady Miasta Szczecin (lewe skrzydło, sala numer 173).
2. Decyzją nr DZ-4200/13/O/04/2005 z dnia 27.01.2005 r. Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie zespół budynków dawnego młyna parowego a później olejarni wraz z otoczeniem stanowi zabytek wpisany do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego pod numerem A-201.
3. Cena nieruchomości netto stanowi cenę wywoławczą do przetargu oraz uwzględnia prawa i ograniczenia w obrębie zbywanej nieruchomości w tym cenę odpłatności za służebność gruntową w postaci prawa przechodu i przejazdu bez prawa parkowania, przewidzianą do ustanowienia w umowie notarialnej zbycia nieruchomości w celu zapewnienia dostępu do drogi publicznej.
4. Sprzedaż nieruchomości zwolniona jest z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 10 i pkt. 10a w związku z art. 29a ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Stawka podatku VAT może ulec zmianie w przypadku zmiany wyżej wymienionej ustawy.
5. Z tytułu wpisania do rejestru zabytków, zgodnie z art. 68 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Uchwałą nr XLVI/1265/23 Rady Miasta Szczecin z dnia 24.01.2023 r. cena nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków zostanie obniżona o 99%.
6. Cena sprzedaży uzyskana w wyniku przetargu płatna jest w całości najpóźniej na 1 (jeden) dzień przed wyznaczonym terminem podpisania umowy w formie aktu notarialnego. Za datę dokonania wpłaty uważa się datę uznania rachunku bankowego Gminy Miasto Szczecin.
7. Warunkiem udziału w przetargu jest wniesienie wadium przez uczestnika przetargu oraz przedłożenie Komisji Przetargowej przed otwarciem przetargu:
1) w przypadku osób fizycznych (w tym prowadzących działalność gospodarczą) – dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a pozostających w związku małżeńskim nieposiadających rozdzielności majątkowej, do dokonywania czynności przetargowych konieczna jest obecność obojga małżonków lub jednego z nich z pełnomocnictwem małżonka uprawniającym do udziału w przetargu;
2) w przypadku osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, a podlegających rejestracji - aktualnego odpisu z rejestru (potwierdzonego przez reprezentanta podmiotu w dniu przetargu) albo pobranego samodzielnie wydruku komputerowego (w formie papierowej) aktualnych informacji o podmiocie wpisanym do KRS, względnie wraz z uchwałami odpowiednich organów osoby prawnej podjętymi w trybie określonym przepisami kodeksu spółek handlowych, właściwych pełnomocnictw, dokumentów tożsamości (dowód osobisty lub paszport) osób reprezentujących podmiot.
8. Uczestnicy biorą udział w przetargu osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo wymaga formy pisemnej.
9. Wadium należy wnieść w pieniądzu (PLN), na rachunek Gminy Miasto Szczecin: Bank PKO BP S.A. 47 1020 4795 0000 9802 0277 8504.
1) Termin wniesienia wadium upływa dnia 28.09.2023 r.
2) Datą wniesienia wadium jest data uznania rachunku bankowego Gminy Miasto Szczecin.
3) W celu ułatwienia identyfikacji wpłaty w tytule należy podać: adres nieruchomości będącej przedmiotem przetargu (ulica, numer działki, numer obrębu), imię i nazwisko lub nazwa oferenta, numer PESEL lub numer NIP.
4) Wadium osoby wygrywającej przetarg zalicza się na poczet ceny sprzedaży nieruchomości. Wadium pozostałych uczestników przetargu zostanie zwrócone po zakończeniu przetargu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5) W przypadku uchylenia się osoby wygrywającej przetarg od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, wadium nie podlega zwrotowi.
10. Opłaty notarialne i sądowe w całości ponosi nabywca nieruchomości.
11. Opis nieruchomości oraz warunki realizacji inwestycji:
1) Nieruchomość położona jest na terenie, dla którego obowiązuje Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ”Żelechowa - Widuchowska" w Szczecinie uchwalony Uchwałą Nr XXVI/769/21 Rady Miasta Szczecin z dnia 23 lutego 2021 r. (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2021 r., poz. 1234).
W/w nieruchomość znajduje się w granicach terenu elementarnego oznaczonego na załączniku graficznym planu symbolem P.G.4005.U, dla którego plan ustala przeznaczenie: zabudowa usługowa, dopuszcza się zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Przy realizacji inwestycji obowiązują wszystkie ustalenia ww. planu.
2) Nieruchomość posiada dostęp do drogi publicznej ulicy Dębogórskiej poprzez istniejący zjazd. Ulica Dębogórska posiada nadaną kategorię drogi publicznej i została zaliczona do dróg o kategorii dróg powiatowych. W celu przebudowy zjazdu z ul. Dębogórskiej należy uzyskać zezwolenie zarządcy drogi w drodze decyzji administracyjnej. Celem zapewnienia zbywanej nieruchomości dostępu do drogi publicznej w umowie sprzedaży ustanowiona zostanie służebność gruntowa - na rzecz każdoczesnego właściciela nieruchomości położonej w Szczecinie, stanowiącej działkę numer 47 z obrębu ewidencyjnego numer 3031 - polegająca na prawie przechodu i przejazdu bez prawa do parkowania przez działkę numer 20/4 z obrębu ewidencyjnego numer 3031. Służebność ustanowiona zostanie pod warunkiem rozwiązującym, polegającym na nadaniu działce numer 20/4 z obrębu ewidencyjnego numer 3031 kategorii drogi publicznej. Koszty urządzenia i utrzymania infrastruktury technicznej niezbędnej dla prawidłowego wykonywania służebności gruntowej będą obciążać każdoczesnego właściciela nieruchomości, stanowiącej działkę numer 47 z obrębu ewidencyjnego 3031.
3) Nabywca zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, że przed przystąpieniem do przetargu zbadał swoją sytuację finansową, która pozwoli Nabywcy na terminowe spełnienie warunków odbudowy nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, zgodnie z obowiązkami opisanymi w pkt. 11 ppkt 4) i w pkt. 11 ppkt 5).
4) Nabywca nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków w terminie 30 miesięcy od daty podpisania umowy zobowiązany będzie do:
a) Sporządzenia dokumentacji projektowej oraz uzyskania niezbędnych pozwoleń, umożliwiających rozpoczęcie działań inwestycyjnych, w tym pozwolenia konserwatorskiego wydanego na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz pozwolenia na budowę.
Dokumentacja projektowa powinna zawierać:
- Aktualną ekspertyzę stanu technicznego;
- Inwentaryzację architektoniczno-konserwatorską budynków zabytkowych;
- Program prac konserwatorskich opracowany przez uprawnionego konserwatora-technologa dot. elementów zabytkowych, w szczególności elewacji;
- Projekt architektoniczno – budowlany oraz projekty branżowe w zakresie niezbędnym do wystąpienia o pozwolenie na budowę;
b) Wykonania niezbędnych robót zabezpieczających w obiektach zabytkowych.
- W budynkach wysokich: usunąć roślinność porastającą koronę murów, fragmenty konstrukcji dachu i luźnych cegieł zagrożonych samoczynnym upadkiem z wysokości, opuścić technikami alpinistycznymi wiszące bloki żelbetowe stanowiące pozostałości stropodachu, uzupełnić i odtworzyć brakujące elementy konstrukcyjne budynku w układzie poziomym i pionowym w celu zapewnienia pełnej sztywności i stabilności ustroju konstrukcyjnego budynku, uzupełnić ubytki w ścianach zewnętrznych budynku poprzez przemurowanie cegłą pełną ceramiczną, zabezpieczyć uszkodzone stropy murowane, naprawić i uzupełnić stopy ze staliwa poprzez zabetonowanie dolnej części, odgruzować kondygnację przyziemia i piwnice, naprawić i zabezpieczyć antykorozyjnie belki stropów ceramicznych, naprawić mury piwnic, wykonać nową konstrukcję dachową wraz z pokryciem i systemem orynnowania w sposób zapewniający trwałe zabezpieczenie wnętrza przed wodami opadowymi i warunkami atmosferycznymi, trwale zabezpieczyć wnętrze obiektu przed dostępem osób nieuprawnionych;
- W pozostałej części wysokiej z istniejącym dachem: usunąć roślinność porastającą dach i koronę murów, naprawić uszkodzoną więźbę dachową oraz wykonać nowe pokrycie, odtworzyć system orynnowania, naprawić systemowo żelbetowe płyty dachowe, naprawić stropy żelbetowe, zabezpieczyć antykorozyjnie pozostałe belki stalowe stropowe wraz z częścią piwniczną, naprawić uszkodzenia zewnętrznych ścian ceglanych, trwale zabezpieczyć wnętrze obiektu przed dostępem osób nieuprawnionych;
- W budynkach niskich (parterowych): uzupełnić orynnowanie, naprawić kosze na połączeniach połaci dachu, wymienić deskowanie dachu, wzmocnić i naprawić lub wymienić drewnianą konstrukcję więźby dachowej, naprawić belki żelbetowe ze skorodowanym zbrojeniem, uzupełnić lub wymienić papowe pokrycie dachu, naprawić ubytki murów ceglanych, trwale zabezpieczyć wnętrze obiektu przed dostępem osób nieuprawnionych;
- Otoczenie zabytku: uporządkować teren, usunąć i wywieźć zalegające śmieci, gruz i elementy organiczne. Opisany wyżej zakres niezbędnych do wykonania robót remontowo – zabezpieczających może być wykonany w inny sposób, stosownie do wskazań zaktualizowanej ekspertyzy technicznej, po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i pozwoleń konserwatorskich, przy czym celem powinno być wykonanie ww. robót w zakresie i w sposób zapewniający trwałe zabezpieczenie konstrukcji budynku przed warunkami atmosferycznymi i ingerencją osób trzecich we wskazanym terminie. Możliwe jest realizowanie zakresu robót remontowo – zabezpieczających, jako odrębnego etapu inwestycyjnego, na podstawie odrębnej dokumentacji projektowej, po uzyskaniu stosownych uzgodnień i pozwoleń lub jako wstępnego etapu inwestycyjnego docelowych prac remontowo-adaptacyjnych.
5) Nabywca nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków – w terminie 60 miesięcy od daty podpisania umowy zobowiązany będzie:
a) Wykonać pełny zakres stolarki otworowej (stan zamknięty);
b) Ukończyć pełen zakres prac remontowo – adaptacyjnych na warunkach określonych w ww. planie miejscowym;
c) Wykonać pełen zakres prac związanych z konserwacją estetyczną elewacji (czyszczenie cegły, uzupełnienie ubytków, uzupełnienie lub wymiana spoinowania, konserwacja innych elementów zabytkowych wnętrz i elewacji.
6) Nabywca zobowiązany będzie do zapłaty Gminie Miasto Szczecin następujących kar umownych za niewykonanie lub nienależyte wykonanie w terminie obowiązków określonych w pkt. 11 ppkt 4) i pkt. 11 ppkt 5):
a) za I etap prac, tj. dot. obowiązków określonych w pkt. 11 ppkt 4) - w wysokości 1 000 000,00 zł (słownie: jeden milion złotych);
b) za II etap, tj. dot. obowiązków określonych w pkt. 11 ppkt 5) - w wysokości 3 000 000,00 zł (słownie: trzy miliony złotych);
c) Odnośnie pkt. 11 ppkt 6) obowiązek zapłaty kar umownych powstaje z pierwszym dniem następującym po dniu w którym bezskutecznie upłynął termin określony w pkt. 11 ppkt 4) lub w pkt. 11 ppkt 5). Kary umowne wnosi się w terminie 30 dni od daty otrzymania pisemnego wezwania do zapłaty. Gmina Miasto Szczecin zastrzega sobie prawo do odstąpienia od dochodzenia kary umownej w sytuacji, gdy opóźnienie będzie wynikiem szczególnie uzasadnionej sytuacji niezawinionej przez Nabywcę. Łączna wysokość kar umownych naliczonych na podstawie pkt. 11 ppkt 4) i pkt. 11 ppkt 5) nie może przekroczyć wysokości 4 000 000,00 zł (słownie: cztery miliony złotych). Gmina Miasto Szczecin zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania uzupełniającego, przenoszącego wysokość kar umownych na zasadach ogólnych.
7) W celu zabezpieczenia roszczeń Gminy Miasto Szczecin, które mogą powstać z tytułu niezapłaconych kar umownych wraz z odsetkami oraz kosztami dochodzenia tych roszczeń, nabywca podda się egzekucji z aktu notarialnego na podstawie art. 777 § 1 punkt 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego do kwoty 6 000 000,00 zł (słownie: sześć milionów złotych). Zdarzeniem, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku zapłaty kary umownej jest niewykonanie w całości lub w części obowiązków uzasadniających zapłatę kar umownych oraz niezapłacenie tych kar w ciągu 30 dni od dnia otrzymania pisemnego wezwania do zapłaty. Gmina Miasto Szczecin może wystąpić o nadanie klauzuli wykonalności w terminie 8 (słownie: ośmiu) lat od daty zawarcia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego.
8) W przypadku przeniesienia przez Nabywcę prawa własności nieruchomości na osoby trzecie i niezrealizowanie obowiązków określonych w pkt. 11 ppkt 4) lub pkt. 11 ppkt 5) we wskazanych tam terminach, odpowiedzialność Zbywcy i Nabywcy za zapłatę kar umownych jest solidarna.
9) Zgodnie z art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami Gminie Miasto Szczecin przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, które to prawo będzie ujawnione w dziale III księgi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości.
10) Przez przedmiotowy grunt przebiega kanał sanitarny ø200 oraz dwa przewody ciśnieniowe kanaliacji sanitarnej ø400 i ø110 będące własnością i w eksploatacji Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o., dla których w dziale III ksiegi wieczystej prowadzonej dla przedmiotowej nieruchomości wpisana jest służebność przesyłu na rzecz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. Natomiast widoczny na mapach układ kanalizacji dszczowej, który przebiega przez przedmiotową działkę nie znajduje się w ekspoloatacji ZWiK Sp. z o. o.
11) Na przedmiotowej działce znajduje się infrastruktura elektroenergetyczna, która stanowi własność ENEA Operator - dwie linie kablowe 15kV.
12) Na przedmiotowej działce Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o. o. Oddział Zakład Gazowniczy w Szczecinie nie posiada sieci gazowej. Natomiast na terenie działki ułożona jest sieć gazowa niskiego ciśnienia tj. gazociąg DN 200 stal, wybudownay w 1983 r., gazociąg DN 250 stal., wybudowany w 1989 r., przyłącze gazowe DN 80stal., wybudowane w 1986 r. zasilające w paliwo gazowe budynek Nr 31, 32, 33 przy ul. Dębogórskiej.
13) Indywidualne warunki przyłączenia do sieci uzbrojenia technicznego nabywca ustali z właścicielami sieci.
14) Na przedmiotowej nieruchomości zawarta jest umowa dzierżawy nr 58-D/NO/2019 z przeznaczeniem pod indywidualne miejsca postojowe (parking), dojazd i plac manewrowy oraz pod zieleń.
15) Na przedmiotowej nieruchomości zawarte zostały umowy na udostępnienie nieruchomości na potrzeby infrastruktury technicznego uzbrojenia terenu i innych inwestycji tj.: umowa na przyłącze gazowe nr 92/DNW/2015 z Polską Spółką Gazownictwa Sp. z o. o oraz umowa na przyłącze wodno - kanalizacyjne nr 477/DNW/2016 z firmą KONGSBERG MARITIME POLAND Sp. z o. o.
16) Gmina Miasto Szczecin nie bierze odpowiedzialności za warunki gruntowo – wodne, występowanie ewentualnych zanieczyszczeń gruntu w obrębie zbywanej nieruchomości oraz za ewentualne istnienie przykrytych warstwą gleby elementów będących pozostałością po konstrukcjach budowlanych oraz skutki z tym związane. Rękojmia oraz odpowiedzialność Gminy Miasto Szczecin w tym zakresie zostanie wyłączona. Gmina Miasto Szczecin umożliwi dokonanie niezbędnych badań gruntu. W przypadku gdyby zbycie nieruchomości zakwalifikowane zostało jako działalność gospodarcza Gminy Miasto Szczecin, wówczas niniejsze wyłączenie rękojmi nie odniesie skutku wobec podmiotów nabywających nieruchomości jako konsumenci.
17) W przypadku wznowienia granic na wniosek nabywcy Gmina Miasto Szczecin nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne różnice w powierzchni nieruchomości.
18) Nabywca nieruchomości gruntowej:
a) zapewni właścicielom sieci ewentualnie przebiegających przez działkę oraz służbom specjalistycznym swobodny dostęp do tych sieci w celu ich modernizacji, wymiany, konserwacji, remontów, usuwania awarii oraz usuwania z gruntu;
b) w przypadku kolizji z planowaną inwestycją – przełoży sieci na własny koszt w uzgodnieniu z właścicielami tych sieci;
c) infrastrukturę niezbędną dla realizowanej inwestycji wykona we własnym zakresie i na własny koszt;
d) przejmie obowiązek usunięcia z terenu ewentualnych bezumownych użytkowników oraz uporządkuje teren we własnym zakresie i na własny koszt;
e) w przypadku wystąpienia w granicach nieruchomości drzewostanu kolidującego z inwestycją, dokona jego wycinki we własnym zakresie i na własny koszt, zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
19) Nieruchomość wolna jest od obciążeń oraz nie jest przedmiotem zobowiązań, poza opisanymi powyżej.
12. Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z dokumentacją dotyczącą nieruchomości, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego oraz Regulaminem Przetargów, dostępnym na stronie internetowej
13. Nieruchomość zostanie udostępniona w celu dokonania oględzin w dniu 21.09.2023 r. w godz. 12:00 – 15:00
Dodatkowych informacji udziela Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami -
Referat ds. Prywatyzacji Nieruchomości Gruntowych
Urząd Miasta Szczecin,
pl. Armii Krajowej 1, pok. 241,91 42 45 221, e-mail: mmrocz@um.
, szczecin.eu, miastooferuje.szczecin.eu
Zastrzega się prawo odwołania przetargu lub jego unieważnienia w przypadku zaistnienia ważnych powodów.
14. Udział w postępowaniu przetargowym wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych oferentów na zasadach określonych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) oraz w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych przez Gminę Miasto Szczecin - Urząd Miasta Szczecin można uzyskać.pl w zakładce „Ochrona danych osobowych/RODO”.
z up. Prezydenta Miasta Szczecin
Dyrektor Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami
Przemysław Taraciński
Kontakt:
Urząd Miasta Szczecin - Mroczkowska Monika
91 42 45 221
mmrocz@um.
Oferta wysłana z programu dla biur nieruchomości ASARI CRM (asaricrm.com)
Aktualne obwieszczenia dostępne są dla
użytkowników
PRO
przeszukiwarki
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
Zobacz także:
Podobne licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Przetarg
to doskonała okazja do nabycia
działki
poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką nieruchomość może się wiązać ze zwiększonym
ryzykiem.