Licytacja komornicza działki: Tułowice

ARCHIWALNE
Cena wywoławcza:
24 000 zł
5,22 zł/m2
4 600 m2
Organizator
licytacji:
KOMORNIK
KOMORNIK
Termin: 2025-03-25
### OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI
nr KW OP1O/*********/6
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Opolu Ewa Czaplińska-Sikora Zastępca Mateusz Dobrakowski na podstawie art. 10136 kpc w toku uproszczonej egzekucji z nieruchomości podaje do publicznej wiadomości, że: w dniu 25-03-2025r. o godz.12:00 w kancelarii mieszczącej się 45-050 Opole, ul. Generała Zajączka ***/1 odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości, należącej do dłużnika*******************
położonej: 49-130 Tułowice, nr działki ***,
dla której Sąd Rejonowy w Opolu Wydział VI Ksiąg Wieczystych
prowadzi księgę wieczystą o numerze KW OP1O/*********/6.
Nieruchomość położona jest na terenie rozproszonej zabudowy mieszkaniowo-zagrodowej, w obrębie gruntów niezabudowanych o dominującej funkcji terenów mieszkaniowych i rolnych, oczekujących na proces urbanizacji - strefa peryferyjna miejscowości Tułowice. Nieruchomość składa się z jednej działki o numerze ewidencyjnym ***, której granicą od strony północnej i południowej stanowi kanał oraz rzeka Ścinawa Niemodlińska. W bliskiej odległości od strony południowej bezpośrednio za rzeką zlokalizowane są Rodzinne Ogrody Działkowe, od strony zachodniej Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ulicy Porcelanowej oraz Staw Hutnik, natomiast od strony południowo-wschodniej zlokalizowany jest Most Kolejowy na kanale dopływowym od stawuy wraz z torowiskiem. W dalszym otoczeniu przy ul. Porcelanowej znajdują się Zakłady o funkcji przemysłowo-magazynowej, Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach, Ośrodek Zdrowia, Stacja Kolejowa. Do centrum Gminy Tułowice odległość wynosi 716 m.
Działka posiada kształt nieregularny w postaci wieloboku nieforemnego o lekko pofałdowanym ukształtowaniu terenu. Teren zakrzewiony oraz zadrzewiony roślinnością nie przedstawiającej wartości użytkowej. W altualnym stanie użytkowania nieruchomość stanowi grunty niezabudowane, oczekujące na proces urbanizacji, o sposobie użytkowania w całości według ewidencji gruntów jako teren łąk. Od południowej strony do granicy działki przylega linia średniego napięcia. Na dzień sporządzenia opinii przez biegłego występuje ogrniczona dostępność do urządzeń infrastruktury technicznej. Teren działki nieogrodzony oraz nieutwardzony.
Dla terenu, na którym położona jest przedmiotowa działka gruntu, został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Tułowice. Zgodnie z planem, zatwierdzonym Uchwałą nr X/80/2003 z dnia: 23 października 2003 r., przedmiotowa nieruchomość znajduje się w terenach, oznaczonych symbolem 72 RP- Tereny gruntów rolnych. Projektowany zespół przyrodniczo-krajobrazowy Staw Tułowicki. Działka położona jest w strefie zalewowej.
Oznaczenie nieruchomości w ewidencji gruntów- obręb 0006 Tułowice, działka numer ***, powierzchnia 4600 m kw.
Suma oszacowania wynosi 32 000,00, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 24 000,00zł.
Licytant przystępujący do przetargu powienien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest: 3200,00 zł.
Rękojmię należy uiścić na konto komornika:
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA I O. Centrum w Opolu 48 10203668 0000 5202 0093 0305 najpóźniej w dniu poprzedzającym przetarg (w tytule przelewu należy wskazać sygnaturę sprawy oraz imię i nazwisko licytanta).
W kancelarii mieszczącej się w 45-050 Opole ul. Generała Józefa Zajączka ***/1 można przeglądać odpis protokołu opisu i oszacowania nieruchomości, operat szacunkowy biegłego sądowego, wypis z rejestru gruntów wraz z mapką z akt postępowania egzekucyjnego.
Nieruchomość można oglądać po wcześniejszym ustaleniu z komornikiem.
Rękojmię złożoną przez licytanta, któremu udzielono przybicia, zatrzymuje się; pozostałym licytantom rękojmię zwraca się niezwłocznie.
Nabywca jest obowiązany zapłacić pozostałą czść ceny nabycia natychmiast po udzieleniu mu przybicia. Gdy jednak cena nabycia przewyższa pięćset złotych obowiązek nabywcy ogranicza się do złożenia natychmiast jednej piątej ceny, nie mniej jednak niż pięćset złotych, przy czym resztę ceny, na którą zalicza się złożoną rękojmię, uiszcza się w dniu następnym w godzinach urzędowania kancelarii komorniczej lub na rachunek bankowy komornika do godziny osiemnastej dnia następnego. Jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, cenę uiszcza się w następnym dniu albo dniach wolnych od pracy ( art.871 kpc)
Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacji co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Z utraconej rękojmi pokrywa się koszty egzekucji związanej ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona jest przelewana na dochód Skarbu Państwa (art. 867(1) kpc).
Zgodnie z przepisem art. 976 §1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.
Licytacja odbywa się publicznie. W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym oraz licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że chodzi o pełnomocnictwo udzielone adwokatowi lub radcy prawnemu (art. 867(2) kpc).
Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności (art. 953 § 1 pkt 6,7,8 w związku z art. 1013' § 3 kpc).
Stosownie do treści art. 2a ust 3 pkt 9 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U.2019.1362) ograniczenia wynikające z treści art. 2a ust.1 oraz 2 tj.:
1. Nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny, chyba że ustawa stanowi inaczej.
2. Powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z powierzchnią nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rodzinnego nabywcy nie może przekraczać powierzchni 300 ha użytków rolnych ustalonej zgodnie z art. 5 ust. 2 i 3. nie dotyczą nabycia nieruchomości rolnej w toku postępownaia egzekucyjnego i upadłościowego.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ukur jeżeli nabycie nieruchomości rolnej następuje w wyniku: 1) zawarcia umowy innej niż umowa sprzedaży lub 2) jednostronnej czynności prawnej, lub 3) orzeczenia sądu, organu administracji publicznej albo orzeczenia sądu lub organu egzekucyjnego wydanego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym, lub 4) innej czynności prawnej lub innego zdarzenia prawnego, w szczególności: a) zasiedzenia nieruchomości rolnej, dziedziczenia oraz zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest nieruchomość rolna lub gospodarstwo rolne, b) podziału, przekształcenia bądź łączenia spółek prawa handlowego – Krajowy Ośrodek działający na rzecz Skarbu Państwa może złożyć oświadczenie o nabyciu tej nieruchomości za zapłatą ceny tej nieruchomości. Tym samym zgodnie z art.4 ust.5 ukur do wykonywania uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 3 ust. 10 i 11 oraz przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące prawa pierwokupu, z tym że: zawiadomienia dokonuje: a) nabywca – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, b) sąd, organ administracji publicznej lub organ egzekucyjny – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, c) nabywca nieruchomości rolnej – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a, d) spółka nabywająca nieruchomość rolną – w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b. Do zawiadomienia dołącza się wypis z ewidencji gruntów i budynków dotyczący nieruchomości rolnej stanowiącej przedmiot nabycia.
Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. ###
Aktualne obwieszczenia dostępne są dla
użytkowników
PRO
przeszukiwarki
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
Zobacz także:
Przetargi inne niż licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Przetargi inne niż licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Aukcja
to doskonała okazja do nabycia
działki
poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką nieruchomość może się wiązać ze zwiększonym
ryzykiem.