Licytacja komornicza domu: Łęczyca
ARCHIWALNE
Cena wywoławcza:
218 934,75 zł
2 796 zł/m 2
78 m2
Organizator
licytacji:
KOMORNIK
KOMORNIK
Termin: 2024-08-27
OBWIESZCZENIE O PIERWSZEJ LICYTACJI NIERUCHOMOŚCI
nr KW *******************
w drodze licytacji elektronicznej
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Łęczycy Aneta Ruszczyk Kancelaria Komornicza nr II w Łęczycy na podstawie art. 986[4]§ 3 kpc w zw. z art. 986[3] § 3 zdanie drugie kpc podaje do publicznej wiadomości, że za pośrednictwem systemu teleinformatycznego dostępnego pod adresem https://e-licytacje.komornik.pl/ odbędzie się pierwsza licytacja nieruchomości oznaczonej jako nieruchomość gruntowa, stanowiącej działki ewidencyjne nr 22, 48, 86, 87/1, 87/2, położonej: Łęczyca, Janków, dla której Sąd Rejonowy w Łęczycy IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze KW ******************* [NKW: *******************]. Na nieruchomości ustanowiono służebność osobistą na rzecz dwóch osób uprawnionych.
Działka gruntu nr 22 o powierzchni 1.9600 ha (w tym: grunty orne RIIIa 1.3500 ha, grunty orne RIIIb 0.5200 ha, grunty orne RIVa 0.0900 ha) w kształcie prostokąta o wymiarach szerokość ok. 92 m. x długość ok. 213 m. Teren niezabudowany, nieogrodzony. Teren użytkowany rolniczo, brak utwardzeń. Ukształtowanie terenu płaskie. Bezpośredni dojazd do działki lokalną drogą o nawierzchni asfaltowej.
Działka gruntu nr 48 o powierzchni 2.1900 ha (w tym: grunty rolne zabudowane Br-RIIIa 0.1300 ha, grunty orne RIIIa 1.3500 ha, grunty orne RIIIb 0.7100 ha) w kształcie prostokąta o wymiarach szerokość ok. 89 m. x długość ok. 246 m. Teren zabudowany, częściowo ogrodzony, zieleń na działce występuje w okolicach zabudowań, ma charakter nieurządzony. Ukształtowanie terenu płaskie, brak utwardzeń. Pow. zabudowy budynku mieszkalnego ok. 103 m2. Pozostała część znajdująca się poza siedliskiem niezabudowana, nieogrodzona, użytkowana rolniczo. Bezpośredni dojazd do nieruchomości drogą lokalną o nawierzchni asfaltowej. Nieruchomość uzbrojona w sieć wodociągową, telefoniczną, energetyczną. Na terenie działki znajdują się:
- budynek mieszkalny jednorodzinny - składający się z 3 pokoi, kuchni, łazienki, przedsionka, poddasza nieużytkowego. Pow. zabudowy: 103.00 m2, pow. użytkowa: ok. 78,31 m2. Budynek parterowy, nie podpiwniczony. Rok budowy: 1969. Fundamenty betonowe, tynki wewnętrzne: cementowo-wapienne gładkie. Dach pokryty papą. Stolarka: okna PCV, górne okna drewniane, drzwi drewniane, częściowo oszklone. Posadzki betonowe. Podłogi: wykładziny lub brak wykładzin. Malowanie: farby emulsyjne, tapeta dekoracyjna, boazeria. Elewacja: murowana cegła. Instalacje: elektryczna, ogrzewanie piecem, woda, szambo.
- budynek produkcyjno usługowy i gospodarczy dla rolnictwa - stodoła - pow. zabudowy: 399.00 m2, pow. użytkowa: 375 m2. Budynek parterowy, nie podpiwniczony. Rok budowy: 1930. Fundamenty betonowe, ściany betonowe, tynki wewnętrzne: cementowo-wapienne gładkie. Dach pokryty eternitem. Stolarka: wrota drewniane. Posadzki betonowe. Elewacja: cegła. Instalacje: trzy zbiorniki na ścieki.
- budynek produkcyjno usługowy i gospodarczy dla rolnictwa - pow. zabudowy: 125.00 m2, pow. użytkowa: 101,04 m2. Budynek parterowy, nie podpiwniczony, poddasze nieużytkowe. Rok budowy: 1967. Fundamenty betonowe, ściany betonowe, tynki wewnętrzne: cementowo-wapienne gładkie. Dach: częściowo pokryty blachą, częściowo uszkodzony, ze znacznymi prześwitami, zniszczeniami. Stolarka: okna PCV, górne okna drewniane, drzwi drewniane, częściowo pokryte blachą. Posadzki betonowe. Malowanie: pozostałości po farbie emulsyjnej. Elewacja: cegła.
Na terenie gospodarstwa znajduje się budynek, który jest położony częściowo na przedmiotowej nieruchomości, a częściowo na działce sąsiedniej, będącej własnością brata dłużnika. Zgodnie z informacjami uzyskanymi w Starostwie Powiatowym w Łęczycy ww. budynek należy do brata dłużnika. Na terenie nieruchomości znajduje się studnia, z której dłużnik korzysta w okresie letnim do obsługi gospodarstwa.
Działka gruntu nr 86 o powierzchni 0.0900 ha (w tym: pastwiska trwałe PsIV 0.0700 ha, rowy W 0.0200 ha) w kształcie trójkąta o wymiarach ok. 41 m. x 43 m x 60 m. Teren niezabudowany, nieogrodzony. Teren użytkowany rolniczo jako łąka, brak utwardzeń. Ukształtowanie terenu płaskie. Brak zorganizowanego dojazdu, działka nie posiada dostępu do drogi publicznej.
Działka gruntu nr 87/1 o powierzchni 0.1200 ha (pastwiska trwałe PsIV) w kształcie przypominającym spiczasty trójkąt o wymiarach u podstawy ok. 6 m. x 165 m. Teren niezabudowany, nieogrodzony. Teren użytkowany rolniczo jako łąka, brak utwardzeń. Ukształtowanie terenu płaskie. Brak zorganizowanego dojazdu, działka nie posiada bezpośredniego dostępu do drogi publicznej - posiada dostęp do drogi publicznej przez działkę nr 272.
Działka gruntu nr 87/2 o powierzchni 0.4700 ha (w tym: łąki trwałe Ł IV 0.4400 ha, rowy W 0.0300 ha) w kształcie zwężającego się prostokąta. Teren niezabudowany, nieogrodzony. Teren użytkowany rolniczo jako łąka, brak utwardzeń. Ukształtowanie terenu płaskie. Dojazd drogą gruntową, nieutwardzoną.
Suma oszacowania, pomniejszona o wartość służebności osobistych, wynosi 291.913,00zł, zaś cena wywołania jest równa 3/4 sumy oszacowania i wynosi 218.934,75zł. Licytant przystępujący do przetargu powinien złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej sumy oszacowania, to jest 29.191,30zł.
Przetarg odbywa się w drodze licytacji elektronicznej i rozpocznie się w dniu 27-08-2024 r. o godz. 10:00, a zakończy się w dniu 03-09-2024 r. o godz. 12:00.
Zgodnie z art. 986[5] § 1 kpc rękojmię należy złożyć na rachunek bankowy komornika: Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA O. Centrum w Zgierzu 10 10203440 0000 7502 0016 0044 najpóźniej na 2 dni robocze przed rozpoczęciem przetargu tj. do dnia 22-08-2024r. g. 23:59. Za datę złożenia rękojmi przyjmuje się dzień uznania rachunku bankowego komornika.
Zgodnie z art. 986[5] § 2 kpc wraz z rękojmią licytant zobowiązany jest do podania w systemie teleinformatycznym danych niezbędnych do wydania postanowienia o przybiciu: numeru PESEL, numeru dokumentu stwierdzającego tożsamość i oświadczenia, czy pozostaje w związku małżeńskim, a jeżeli tak, czy nieruchomość zamierza nabyć do majątku wspólnego czy osobistego, oraz do wskazania, czy licytuje we własnym imieniu czy jako pełnomocnik innej osoby, a także innych danych, jeżeli potrzeba ich podania wynika z przepisów odrębnych ustaw.
Komornik potwierdza fakt złożenia rękojmi i podania danych, o których mowa w § 2, niezwłocznie po ich otrzymaniu, poprzez dopuszczenie licytanta do udziału w przetargu. O odmowie dopuszczenia do przetargu zawiadamia się zainteresowanego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. W razie potrzeby komornik niezwłocznie wzywa licytanta, pod rygorem niedopuszczenia do udziału w przetargu, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do uzupełnienia danych, a jeżeli udział w przetargu wymaga zezwolenia organu władzy publicznej lub wykazania umocowania do występowania w imieniu innej osoby - do przedłożenia utrwalonych w postaci elektronicznej kopii wymaganych dokumentów w terminie 3 dni, nie później niż dzień przed terminem licytacji.
Warunkiem udziału w przetargu jest utworzenie indywidualnego konta w systemie teleinformatycznych. Sposób przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz sposób uwierzytelniania użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu przeprowadzenia sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji elektronicznej oraz sposobu uwierzytelniania użytkowników systemu teleinformatycznego obsługującego licytację elektroniczną z dnia 27-10-2021 r.
Przetarg rozpoczyna się i kończy z chwilą wskazaną w obwieszczeniu o licytacji nieruchomości. W toku przetargu licytanci ofiarują cenę nabycia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jeżeli w ciągu 5 minut przed planowanym terminem zakończenia przetargu zgłoszono postąpienie, termin ten ulega odroczeniu o 5 minut. Jeżeli w dodatkowym czasie zgłoszono dalsze postąpienie, termin zakończenia przetargu podlega każdorazowo odroczeniu o kolejne 5 minut, aż do momentu gdy ustaną postąpienia. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa. Po zakończeniu przetargu komornik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego informuje licytantów o wyłonieniu licytanta ofiarującego najwyższą cenę w chwili zakończenia przetargu.
W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym nie wymagają poświadczenia.
Prawa osób trzecich nie będą przeszkodą do licytacji i przysądzenia własności na rzecz nabywcy bez zastrzeżeń, jeżeli osoby te przed rozpoczęciem przetargu nie złożą dowodu, że wniosły powództwo o zwolnienie nieruchomości lub przedmiotów razem z nią zajętych od egzekucji i uzyskały w tym zakresie orzeczenie wstrzymujące egzekucję.
Użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli nie są ujawnione w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów i nie zostaną zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed rozpoczęciem licytacji, nie będą uwzględnione w dalszym toku egzekucji i wygasną z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności.
Nabywca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% od ceny nabycia nieruchomości.
Komornik Sądowy
Aneta Ruszczyk
Pouczenie:
Art. 967. Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca.
Art. 969. § 1. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
§ 2. Od nabywcy nieskładającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych.
§ 3. Z rękojmi utraconej przez nabywcę lub od niego ściągniętej pokrywa się koszty egzekucji związane ze sprzedażą, a reszta wchodzi w skład sumy uzyskanej w egzekucji albo jeżeli egzekucja została umorzona, jest przelewana na dochód Skarbu Państwa.
Art. 971. Nabywca nie może żądać unieważnienia nabycia ani zmniejszenia ceny z powodu wad nieruchomości lub przedmiotów razem z nią nabytych.
Art. 976. § 1. W przetargu nie mogą uczestniczyć: dłużnik, komornik, ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo oraz osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji, osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły.
§ 2. Stawienie się jednego licytanta wystarcza do odbycia przetargu.
Art. 978. § 2. Postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych.
Art. 981. Jeżeli należność wierzyciela będzie uiszczona wraz z kosztami przed zamknięciem przetargu, komornik umorzy egzekucję.
Art. 9867. § 5. Przetarg wygrywa licytant, którego oferta była w chwili zakończenia przetargu najwyższa.
Art. 9868. § 1. Skargę na odmowę dopuszczenia do przetargu można złożyć w terminie 3 dni od dnia odmowy dopuszczenia do przetargu, a na przebieg przetargu - w terminie 3 dni od dnia jego zakończenia.
§ 2. Licytanci i osoby, których nie dopuszczono do przetargu, mogą złożyć skargę wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 3. Skargę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego mogą złożyć także osoby niewymienione w § 2, o ile posiadają w tym systemie konto.
Aktualne obwieszczenia dostępne są dla
użytkowników
PRO
przeszukiwarki
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
Zobacz także:
Przetargi inne niż licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Przetargi inne niż licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Aukcja
to doskonała okazja do nabycia
domu
poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką nieruchomość może się wiązać ze zwiększonym
ryzykiem.