Przetarg na obiekt / lokal: lubański, gm. Leśna, Grabiszyce Średnie
ARCHIWALNE
Cena wywoławcza:
1 009 000 zł
626 zł/m 2
1 612 m2
Oferta sprzedaży kompleksu Pałacowo-Parkowego w Grabiszycach Średnich
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sprzedaży lub zagospodarowania unikalnej nieruchomości - XVIII-wiecznego Pałacu w Grabiszycach Średnich, otoczonego pomnikową przyrodą w środku malowniczo położonej wsi Górno Łużyckiej. Nieruchomość, która doskonale nadaje się na duży pensjonat, hotel, ekskluzywny dom opieki, czy ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.
Zobacz: I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości
Cena wywoławcza: 1.009.000,00 zł
Wadium: 100.900,00 zł płatne w terminie do dnia 10.01.2022 r.
Przetarg odbędzie się dnia 17 stycznia 2022 r. o godz. 11.00, w Sali Narad Urzędu Miejskiego w Leśnej przy ul. Elizy Orzeszkowej 11b
Ogłoszenie w BIP: http://bip.umlesna.nv.pl/m,902,przetargi-2021.html
Dodatkowych informacji udziela:
Referat Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego w Leśnej, ul. Elizy Orzeszkowej 11b, tel.: 75 72 11 239 wew. 41 lub 506 977 813.
Podstawowe informacje
Zabytkowy pałac o unikalnej, bardzo charakterystycznej architekturze
Nieruchomość ze starym parkiem o łącznej powierzchni 1,4ha
Atrakcyjna lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-czeskiej i blisko granicy polsko-niemieckiej (20km do przejścia granicznego w Radomierzycach)
Odległość do lotnisk: Drezno = 125 km, Praga = 160 km, Wrocław = 170 km
Możliwość kupna lub dzierżawy na cele turystyki, edukacji, usług opiekuńczych
Lokalizacja
Grabiszyce Średnie 14,
59-820 Grabiszyce Średnie
Pałac oddalony jest około 6 km od Leśnej, ok. 11,7 km od Jeziora Leśniańskiego i ok. 26,3 km od Świeradowa Zdroju. +przejście graniczne położone w Miłoszowie prowadzące do Republiki Czeskiej znajduje się w odległości ok. 5,9 km, skąd blisko jest do stolicy Pragi oraz malowniczego miasta Frydlant.
Dojazd do nieruchomości drogą dojazdową asfaltową, oddaloną od drogi wojewódzkiej w odległości ok. 3,30 km.
Szczegóły oferty
Zabudowana kompleksem pałacowo-parkowym nieruchomość, obejmująca działkę nr 276 o powierzchni gruntu 1,400 ha, obręb Grabiszyce Średnie, stanowi własność Gminy Leśna, powiat lubański, woj. dolnośląskie.
Dla działki nr 276 Sąd Rejonowy w Lubaniu prowadzi księgę wieczystą nr JG1L/00032694/4.
Na nieruchomości znajduje się pałac oraz park przypałacowy. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków pod nr 105/955/J z dnia 27.12.1990 r.
Nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Leśna. Przeznaczenie działki jest następujące: U - strefa zabudowy usługowej, w której zakłada się rozwój wszelkich form działalności usługowej (komercyjnej i publicznej), w tym rzemiosła, usług komercyjnych, usług kultury, oświaty, zdrowia, hotelowych, agroturystyki i innych.
Teren znajduje się w obszarze założeń parkowo-pałacowych, w obszarze strefy „A" ścisłej ochrony konserwatorskiej, w strefie ochrony historycznych układów ruralistycznych oraz w strefie ,,OW" obserwacji archeologicznej.
Pałac po remoncie i adaptacji może pełnić funkcję hotelu, pensjonatu, rezydencji lub ośrodka szkoleniowo-konferencyjnego.
Budowla, w zabudowie wolnostojącej, dwu i trzykondygnacyjna na planie prostokąta otoczona XIX-wiecznym parkiem, porośniętym drzewami liściastymi, jak dęby, lipy, jesiony, klony itp., poprzeplatane drzewami iglastymi, np. jodły, świerki. Park wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 106/885/J z dnia 04.02.1987 r.
Pierwsza kondygnacja stanowi częściowo piwnicę, a częściowo podziemie, z pomieszczeniami użytkowymi, a trzecia kondygnacja stanowi częściowo poddasze użytkowe (prawe skrzydło) z wysoką wieżą umieszczoną w centralnej części budynku z wejściem, nad którym umieszczono herb. Do budowli prowadzi ciekawy podjazd kojarzący się z przerzuconym nad fosą mostkiem. Pałac wybudowano około 1760 roku. Zbudowany w stylu baroku i klasycyzmu z eklektycznymi elementami (kompozycja łącząca elementy z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych). Zbudowali go von Üchritz'owie, do których należała ta część Grabiszyc. W drugiej połowie XIX wieku majątek należał już do Paula Rüdigera, lecz właściciel w nim rzadko przebywał. Na miejscu mieszkał jego pełnomocnik Hoffmann. W tym czasie pałac został dwukrotnie przebudowany. Gruntowną przebudowę przeszedł w 1870 roku, kiedy to uzyskał obecną formę.
Od 1948 roku w pałacu mieściła się Szkoła Podstawowa im Jana Brzechwy, którą zlikwidowano w 2017 roku z powodu zbyt małej ilości uczniów. Budynek pałacu jest położony w południowo-zachodniej części kompleksu, na skarpie, poniżej terenu, który zabezpieczony jest murem oporowym z barierami. Do budynku prowadzi droga utwardzona kostką betonową, w kształcie półkola. Teren ok 35 m między drogą publiczną a drogą wewnętrzną stanowi obniżoną skarpę z ławkami parkowymi (mały ,,amfiteatr").
WYPOSAŻENIE WEWNĘTRZNE PAŁACU:
Pałac posiada instalacje po zlikwidowanej szkole podstawowej. W przypadku przebudowy / dostosowania wnętrz do nowego sposobu użytkowania należy przyjąć konieczność wykonania nowych instalacji, zgodnych z obowiązującymi normami i nowym sposobem użytkowania.
instalacja elektryczna - czynna
instalacja wodni-kanalizacyjna - konieczne podpięcie wody i wykonanie zbiornika na nieczystości lub przydomowej oczyszczalni
instalacja centralnego ogrzewania. w kotłowni wybudowanej w piwnicy, opalanej paliwem stałym brakuje pieca - konieczność zainstalowania nowego źródła ciepła, w budynku są grzejniki różnego typu (żeberkowe żeliwne i blaszane oraz rurowe).
DANE TECHNICZNE:
Powierzchnia działki - 14.000,00 m2
Powierzchnia budynku netto - 1.612,42 m2
w tym: - pow. użytkowa - 1.149,45 m2
w tym:- przyziemie - 178,27 m2
- parter - 527,61 m2
- druga kondygnacja - - 443,57 m2
- pow. piwnic - 302,57 m2
- pow. strychu - 160,40 m2.
INFORMACJE DODATKOWE
• Piękne drewniane schody prowadzące na pierwsze piętro
• Wewnętrzne, płycinowe drzwi pałacowe z ozdobnymi gzymsami
• Płaskorzeźby sufitowe i ścienne
• Pałacowe drzwi zewnętrzne
• W holu głównym belkowy, drewniany sufit
• Przestronna, nasłoneczniona, największa sala położona na pierwszym piętrze o pow. 66,40 m2
• Kartusze herbowe nad głównym wejściem oraz na elewacji parkowej
• Świetliki w elewacji wieży frontowej
• Przestronne, duże okna z widokiem na park
Ze względu na wpis do rejestru zabytków przedmiotowy budynek podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Z uwagi na powyższe wszelkie podejmowane przez przyszłego właściciela lub posiadacza zabytku działania wymagać będą uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydanego w trybie decyzji administracyjnej. Właściciel lub posiadacz zabytku zobowiązany będzie do zabezpieczenia i utrzymania zabytku w jak najlepszym stanie, prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych oraz korzystania z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości. Ponadto zobowiązany będzie stosować się do wymogów określonych w rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 9 czerwca 2004r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich i architektonicznych, a także innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych.
Kontakt
Informacje dotyczące przedstawionej oferty można uzyskać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Leśnej:
Referat Gospodarki Nieruchomościami,
ul. Elizy Orzeszkowej 11B,
parter pok. nr 11
telefon 75 721 14 66 wew. 41.
Aktualne obwieszczenia dostępne są dla
użytkowników
PRO
przeszukiwarki
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
portali nieruchomości Adradar
Adradar monitoruje 52 portale nieruchomości oraz ponad 1000 stron z licytacjami komorniczymi i przetargami.
Wysyłamy powiadomienia o niepublikowanych wcześniej nowościach w ciągu 8 minut.
Zobacz także:
Podobne licytacje komornicze:
Podobne licytacje komornicze:
Przetarg
to doskonała okazja do nabycia
obiektu / lokalu
poniżej wartości rynkowej. Pamiętaj jednak, że inwestycja w taką nieruchomość może się wiązać ze zwiększonym
ryzykiem.